24 Haziran Seçim Sandık ve Seçmen Sorgula

Erken seçimde oy kullanabilmeniz için seçmen kütüğünde kaydınız olması gerekiyor. YSK da seçmen kütüklerini seçim öncesi vatandaşların kontrolüne sunar. Vatandaşlar seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadıklarını kontrol ederler. Siz de aşağıdaki bağlantı ile YSK’nın seçmen sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz.

Seçmen sorgulama sayfasında “Nüfusu Kayıtlı Olduğu İl”, “T.C. Kimlik Numarası”, “Nüfusa Kayıtlı Olduğu Sıra No” ve resim doğrulma kodunu girerek seçmen kütüğüne kaydınız olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Yurt içi seçmen sorgulama için tıklayınız

Yurt dışı seçim sorgulama için tıklayınız

SEÇMEN KAYDI YOKSA

Seçmen kütüğünde kaydınızı göremezseniz YSK’nın yaptığı uyarıya göre 12 Mayıs tarihine kadar ilgili nüfus müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekmektedir. İşte YSK’nın seçmen kaydı olmayanlara yönelik yönergeleri…

Seçmen niteliğine sahip ve yerleşim yeri yurt içi olmasına rağmen,

Yurt içi seçmen kütüğünde kaydı bulunmayan,

Kayıtlarında düzeltme veya yerleşim yeri adresini değiştirmek isteyen vatandaşların;

30 Nisan 2018 (8.00) ile 12 Mayıs 2018 (17.00) tarihleri arasında (seçim başlangıç tarihi ile askı bitiş tarihi) kişiler,

bizzat veya 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 50. maddesinde sayılanlar, ilgili nüfus müdürlüğüne adres beyan formu ile birlikte elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi veya faturası, noter tasdikli kira sözleşmesi gibi belgelerden birisi ile başvururlar ve nüfus müdürlüğünce tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim ederler.

Yerleşim yeri adresini başka ilçelere aldırmak isteyen seçmenler başvurularını, yukarıdaki belgeleri de eklemek suretiyle askı süresi içinde herhangi bir yer nüfus müdürlüğüne de yapabilirler.

2.Seçmen niteliğini taşıyan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oylarını kullanmak isteyen öğrencilerin (askeri öğrenciler hariç);

Öğrenim gördükleri okuldan, o okulun öğrencisi olduklarına ve yurt müdürlüklerinden, yurtta kaldıklarına ilişkin alacakları belgeler ile kaldıkları yurtların bağlı bulunduğu ilgili nüfus müdürlüklerine bizzat başvururlar ve tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim ederler.

2018 Sandık Görevlisi Başvurusu ve Ücretleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir