E-Devlet En Faydalı Hizmetler

e-Devlet Kapısı ile kamu kurumlarının sunduğu hizmetlere tek noktadan, hızla ve güvenle erişilebilen sistemdir.

En çok kullanılan hizmetleri derledik. İlgili Başlığa tıklayarak E-devlet hizmetine giriş yapabilirsiniz.

1-Soyacınızı Öğrenin

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından sunulan Alt-Üst Soybilgisi Sorgulama hizmeti, hiç şüphesiz ki son dönemlerin en fazla ilgi gören e-devlet uygulaması oldu. Bu servis ile 1800’lü yıllara kadar soy kütüğünüze erişebilmek mümkün.

2-Size Miras Bırakılmış mı

Adalet Bakanlığı’nın Veraset İlamı Sorgulama hizmetine de geçen haftadan bu yana e-devlet üzerinden erişilebiliyor. Ancak diğer uygulamalardan farkı, adınıza miras bırakan varsa, o kişinin TC Kimlik numarası ile sorgulamayı yapabiliyorsunuz.

3-Şehit Yakınları, Gazi ve Gazi Yakınları İstihdam Başvuru Sorgulama

Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığı’na intikal etmiş istihdam başvuru sorgulama.

4. Sefer Görev Emriniz Var mı?

Milli Savunma Bakanlığı’nın sunduğu bir diğer servis ise Sefer Görev Emri Sorgulama. Bu servise ilgi özellikle Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekâtı sonrası artmış durumda.

5- İkametgah Belgesini Alın

6. Aracınız Çekildi mi Öğren

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün e-devlet kapısı üzerinden sunduğu yeni bir hizmet olan Aracımın Çekildiği Otopark Bilgisi Sorgulama ile polis tarafından çekilen aracınızın otopark bilgilerini görüntüleyebiliyorsunuz.

7.İletişim Hizmetleri Borç/Alacak Sorgulama

Telekomünikasyon işletmecilerine ait abonelik, borç ve alacak bilgilerinizi de e-devlet üzerinden sorgulamak mümkün. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) Mobil/Sabit/İnternet/ Kablo TV/Uydu İşletmecilerinden Borç/Alacak Sorgulama ve Ödeme/ İade İşlemleri e-devlet Kapısından yapılabiliyor. 30 Haziran 2018 itibarıyla bu sistem üzerinden vatandaşlar, IBAN numaralarını bildirerek alacaklarını da tahsil edebilecek.

8. Baz istasyonu Ölçüm Bilgileri

9. Adınıza Açılmış Dava Var mı ?

E-devlet’in en çok kullanılan hizmetlerinden biri olan “Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama” Adalet Bakanlığı tarafından sunulan bir diğer hizmet. Bu servis ile adınıza açılmış bir davanın olup olmadığını öğrenebiliyorsunuz.

10. Yurtdışı Giriş/Çıkış Sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün e-devlet üzerinden vatandaşlara sunduğu bir diğer hizmet ise “Hudut Kapıları İşlemleri”. Bu işlemler altından yurda giriş ve çıkış yapıtığınız tarih, saat ve sınır kapısı bilgilerine ayrıntılı olarak erişmek mümkün.

11-Üniversite Kaydı

Kazandığınız üniversiteye kaydınızı e-devlet üzerinden yapabilirsiniz.

12-Adli Sicil Kaydı alma

Adli sicil kaydı almak için resmi kurumlarda sıra beklemenize gerek yok. Bu işlemi e devlet kapısı üzerinden kolayca halledebilirsiniz.

13-Eletronik Cihaz IMEI Kaydı

Yurt dışından getirdiğiniz elektronik cihazların kaydını e devlet sistemi üzerinden yaptırabilirsiniz.

14-Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

Askerlikle ilgili işlemleriniz ne durumda olduğunu öğrenmek için e- devlet kullanabilirsiniz.

15-Emeklilik Bilgileri

4A, 4B, 4C her türden emeklilik bilgilerinize e devlet üzerinden kolayca ulaşmanız mümkün.

16-4/A Hizmet Sökümü Sorgulama

Emekliliğinize kaç gün kaldı, toplam kaç gün sigortalı çalışma gününüz var tüm bunları e devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

17-Tüketici Hakem Heyeti Başvurusu

 Tüketicilerin her türlü işleminde yaşadığı sorunu gidermek için görevlendirilen tüketici hakem heyetlerine başvurular kolaylaştı.

18-Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama

Gss primi sorgulama

19-Gelir Testi Sonucu Sorgulama

Kaymakamlıktan yapmış olduğunuz Gelir testinizin sonucunu öğrenebilirsiniz.

20-Diyanete Dini Soru Sor

Bu hizmeti kullanarak T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı’na sormuş olduğunuz tüm soruları listeleyebilir, dilerseniz Yeni Soru Sor düğmesine basarak yeni bir dini soru sorabilirsiniz.

21-Vergi Borcu Sorgulama

Bu hizmet ile, sürekli ve süreksiz yükümlülüklerden kaynaklanan ve süresinde ödenmediği için vadesi geçmiş olan ya da tahakkuk ettiği halde vadesi gelmemiş olan vergi borcu bulunup bulunmadığına dair mükellef bazlı bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

22-Plakaya Yazılmış Trafik Cezası Sorgula

Bu hizmeti kullanarak, adınıza tescilli araç plakasına son bir yıl içerisinde yazılan trafik cezalarını sorgulayabilirsiniz.

23-Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama

Bu sayfada yurt içi seçmen kütüğündeki bilgileriniz görüntülenir. Ayrıca seçim dönemlerinde oy kullanacağınız yer bilgileri Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklandığında bu sayfada görüntülenir.
e devlet ile ilgili görsel sonucu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir