Facebook geçmişi temizleme

  • Facebook üzerinde yaptığınız tüm aramaların kaydedildiğini ve istediğiniz zaman bu aramalara bir kaç tık ile ulaşabileceğini biliyor muydunuz? …

Facebook, F8 konferansı öncesinde Analytics uygulamasını kullanıma sunarken, Mark Zuckerberg konferans öncesinde bir açıklama yaptı. Açıklamanın en dikkat çekici noktası ise, yakında kullanıma sunulacak Facebook geçmişi temizleme aracı oldu.

Facebook geçmişi temizleme aracı nasıl çalışacak?

Facebook’un gizlilik kontrolü için sunduğu seçeneklerin yanına ekleyeceği Clear History ile Facebook işlem geçmişini kolayca temizleyebileceksiniz. İnternet tarayıcılarında çerezleri ve geçmişi temizlemenin oldukça kolay olduğunu belirten Zuckerberg, böylece aynı sistemi Facebook‘a uyarladıklarını ifade ediyor.

Facebook geçmişi artık tamamen silinebilecek!

Cambridge Analytica skandalıyla bağlantılı olan bu özellik kullanıma sunulduğunda, etkileşimde bulunduğunuz uygulamalar ve web siteleriyle ilgili bilgileri görebilecek ve bu bilgileri hesabınızdan silebileceksiniz.

Skandal sonrasında kendini affettirmek isteyen Facebook, hem kullanıcılara hem de geliştiricilere yönelik çok sayıda yeni özellik duyurdu. Bu sayede kişisel veriler konusundaki şüphelerin minimum seviyeye indirilmesi hedefleniyor.

Ancak Facebook, etkinlikleriniz ve beğenileriniz hakkında bilgi sahibi olmasının, son kullanıcı deneyimi en iyi hale getirmek için kritik olduğu konusunda ısrarcı. Zuckerberg bu durumu şu şekilde ifade ediyor;

” Tarayıcınızda çerezleri temizlediğinizde, deneyiminiz oldukça kötü hale gelebilir. Her sitede tekrar oturum açmanız ve bazı şeyleri yeniden yapılandırmanız gerekebilir. Aynı durum Facebook için de geçerli olacaktır.  ”

Kısacası Zuckerberg, Facebook’un geçmişi temizlemenize izin vereceğini ancak, temizlik sonrasında kullanım deneyiminin kötüleşeceğini belirtiyor. Ne yazık ki, Clear History özelliğinin kullanıma sunulması yaklaşık 1 – 2 ay sürecek.

Facebook’un Gizlilik Direktörü ve Başkan Yardımcısı Erin Egan, bu konuda gizlilik savunucuları, akademisyenler, politika uzmanları ile çalıştıklarını belirtiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir