Hafızaya İyi Gelen 5 Yiyecek

1 – AVAKADO

avokado ile ilgili görsel sonucu

Bu sağlıklı doymamış yağ beyne kan akışını hızlandırır. Bununda anlamı, daha iyi düşünmeye ve hatırlamaya yardımcı olur.

2-ELMA

elma ile ilgili görsel sonucu

Elma demansı (Bellek kaybı) azaltma niteliklere sahiptir. C vitamini Alzheimeri azaltan bir faktör olarak bilinmektedir.

3-BİTTER ÇİKOLATA

Ä°lgili resim

Bitter çikolata beyinde, iltihapları azaltır ve oksidasyonu önlemeye yardımcı olur. İltihapların artması da çok nerolojik hastalığın göstergesidir.

4-YEŞİL ÇAY

yeşil çay ile ilgili görsel sonucu

EGCG Beyini korur. Beyinde hafıza kaybı ve sinirlerin hasarına neden olan protein miktarını düşürür.

5-YABAN MERSİNİ

yaban mersini ile ilgili görsel sonucu

Bu meyvede paketlenmiş olan besin işlev alanında, yaşa bağlı olarak ortaya çıkan görme, öğrenme becerileri gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur.

Hafızayı daha güçlü hale getirmek için başka ne yapılabilir?

Vücut egzersizi yapmak : Vücutla alakalı kardiyovasküler sisteme faydası olacak egzersizler, hafızayla alakalı olarak verilen kayıpların da önüne geçebilmektedir. Çünkü bu tip yapılan egzersizler, doğrudan beyne gitmekte olan kan dolaşımına etki ederek yaşlanmanın getirdiği beyin dokusu kayıplarının önüne geçmekte ve böylelikle de yaşlılık etkisinden meydana çıkan hafıza kayıplarının da önüne geçilebilmektedir. Beyinde bulunan korteks yapısı (insanın kendi düşünce ve davranışlarını idame ettirebilmesini sağlayan yapı) spor yapan insanlarda daha fazla ve daha sağlıklı miktarlarda bulunduğu için otomatikman hafıza yapısının iyiliği de bu korteksin sağlıklı olabilmesiyle yakından ilişkilidir.

İyi bir uyku süreci geçirmek : Gece saatlerinde normal uykuya geçiş süreçlerini eksiksiz olarak tamamlayıp, aynı zamanda rahat bir yatakta da uyuyan kişilerin ister çocuk olsun ister yetişkin çok daha iyi bir hafızaya sahip oldukları görülmüştür. Özellikle uzun süreli hafıza mevzu bahis olduğunda, iyi bir uyku süreci geçirmek hem bilgilere karşı daha dikkatli olmamızı hem de daha iyi algılamamızı sağlamaktadır.

Beyin egzersizi yapmak : Beyni sürekli çalıştıracak ve zinde tutacak aktiviteler yapmak, hem beyin gelişimini olumlu etkilediği gibi hem de bağlantılı olarak iyi bir hafızaya sahip olmanın en doğru yollarından bir tanesidir. Çalışan beyinlerde beyin hücreleri daha fazla görev aldığından, daha çok bilgiyi depolamak ve bilgi tazelemek için imkan da oluşmaktadır. Satranç oynayan kişilerin, yabancı dil öğrenen kişilerin, müzik aleti çalan kişilerin, bulmaca çözen kişilerin ve sıklıkla kitap okuyan kişilerin beyin egzersizlerini yerine getirdikleri ve hafızalarını güçlendirdikleri söylenebilir.

Durumlarla alakalı ilişkilendirme yapmak : İlişkilendirme denilen durum, beynin içerisinde bir durumu başka benzer niteliklerle “kodlayarak” kendisine bir şifre haline getirmesine denilebilir. Örneğin, hatırlamanız gereken olaylar zincirlerini ve durumlarını baş harflerini kullanarak bir kod haline getirip daha uzun cümleleri çok daha kısa bir şekilde bu baş harflerden oluşmuş kodlarla hatırlamanız çok daha kolay ve eğlenceli olmaktadır. Özellikle okullarda kolay öğrenme yöntemleri arasında çocuklara öğretilen bir durum olan ilişkilendirme yöntemi, yetişkinler için de çoğu şeyi daha kolay hatırlamaya yardımcı olduğundan günlük yaşantıda da iş dünyasında da oldukça kullanılabilir bi yöntem olarak dikkatlerden kaçmamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir