Patlak Amortisör Nasıl Anlaşılır ?

Amortisör aracın süspansiyon parçalarından birisidir. Genelde amortisör araçta sarsılmaları önleyen ve konforu artıran bir parça olarak düşünülür. Fakat süspansiyon sistemi yol üzerinde oluşan bozukluklardan kaynaklanan oluşabilecek sertlikleri emen ve aracın yükünü taşıyan ana unsurdur.

Amortisörlerin asıl görevi yayların salınımını azaltmak ve çukura düşüldüğünde ve bir tümsekten geçildiğinde defalarca yaylanarak lastiklerin yol tutuşunun azalması ve hakimiyetin kaybolmasını engellemektir. Amortisör küçük olmasına rağmen, çok etkili parçadır. Lastikleri yerde tutar, aracın kasasını dengeler ve konfor sağlar. Amortisör sayesinde güvenli ve konforlu bir sürüş yakalanmış olunur. Amortisör üzerinde bulunan yayların en önemli görevi, tekerleğin yolun yüzey kısmı ile sürekli teması muhafaza etmesine imkan vermektir.

Patlak Amortisör Nasıl Anlaşılır ?

Aracınızın amortisörünün patlak olduğunu, şüphelendiğiniz taraftaki lastiğin olduğu yere geçin ve araca bastırın, mesela sağ ön tekerdeyse sağ ön kaputa iyice bastırın(kaportayı eğmeden) ve bırakın,bıraktıktan sonra yavaşca yukarı kalkıyorsa patlaktır, normalde hemen geri itmesi lazım.her çukur veya kasisde aracın içine sesi gelir,eğer patlak olduğundan şüphelendiyseniz hemen servise götürmenizde fayda var..

Amortisör Değişimi Ne Zaman Yapılır?

Amortisör değişimi her 20 bin km’de bir yetkili servis tarafından kontrol edilmeli ve sorun görülüyorsa mutlaka yenisi ile değiştirilmelidir. Araç sahipleri bazen amortisörün değişip değişmemesi gerektiğini anlamayabilirler.

Bunu gösteren durumlar; aracın virajlarda sarsılmaya ya da savrulmaya başlaması, tümseklerde sallanıp, ses çıkarması, fren yapıldığında aracın ön kısmının çok fazla inip kalkması, lastiklerin çok kısa sürede aşınması vs. gibi durumlardır.

Amortisör Değişmezse Ne Olur?

  • Virajlarda yol tutuş kapasitesi ve lastik-yol temasının kaybı: İyi bir amortisör virajlarda savrulmayı önler, tekerleklerin yola iyi basmasını sağlayarak hem çekişi arttırır hem de fren yapıldığında duruş mesafesini kısaltır.
  • Frenleme mesafesinin uzaması: Ani yapılan frenlerde güç tamamen tekerlekler ile yol arasındaki sürtünmeye aktarıldığından, zıplayan bir tekerlek yerle teması kestiği süre içinde fren yapamaz. Bu ise fren gücünün yarı yarıya azalması, bir başka deyişle durma mesafesinin iki katına çıkması demektir.
  • Sollama sırasında ve yandan rüzgarda tehlikeli şekilde ani savrulma,
  • Suda kızaklamanın düşük hızlarda bile görülmesi: Bu durumun yaşanmaması için amortisörlerin ön çift yada arka çiftinin beraber; tercihen dördününde aynı anda değiştirilmesi önerilir. Ayrıca ön amortisörler değiştirildikten sonra daima ön takım rot balans ayarlarının yaptırılması gerekir.
  • Aşınan amortisör sarsıntıya yol açar, farlar etkilenir, gece yolculuklarında karşıdan gelen sürücülerin görüşünü bozma riski ortaya çıkar
  • Sürücünün daha fazla yorulmasına ve reflekslerinin yavaşlamasına sebebiyet verir.
  • Amortisörlerin görev yapmaması durumunda araç lastikleri farklı yerlerden, düzensiz ve erken aşınır.
  • Aracın temel parçalarının bozulmasına ve gelecekte tamiri son derece pahalıya mal olacak masraflara sebep olur.
  • Buzlu ve karlı yollarda araç hakimiyeti kaybolur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir