Sosyal Medyadan Kazanılan Para için Gelir Vergisi

Maliye Bakanı Naci Ağbal bir açıklama yaptı ve artık sosyal ağlar üzerinden, İnternet üzerinden bir gelir elde eden herkes vergisini verecek dedi. Aslında bu konu son bir yıldır zaman zaman çıkıyor ama bu defa durum çok ciddi gibi görünüyor, artık devlet internet üzerinden, sosyal medya sitelerinden gelir elde edenlerden de vergi alacak, alacak ama bu işlemler nasıl olacak? İnsanlar kazandıkları paranın vergisini nasıl verecek bu konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı. İnternet üzerinden kazanç sağlayan herkesin gelir vergisine tabi olacağı söyleniyor.

Gelir Vergisi Nedir?

Gelir vergisi, Türk Vergi Sistemi içindeki dolaysız vergilerden biridir ve şahıs işletmelerinin elde ettikleri kâr  üzerinden devlete ödediği vergiye denir. Dolaysız vergi ise, vergi mükellefinin kendisinin ödediği, yükümlüsü önceden belli olan ve doğrudan doğruya alınan vergilere denir. Bu tip vergi yükleri başkalarına devredilemez.

Kimler Gelir Vergisi Öder?

Gelir vergisinin ne olduğunu öğrendikten sonra şimdi kimlerin gelir vergisi ödeyeceğine bakalım.  Gelir Vergisi Kanunu’na göre; şu koşulları sağlayan gerçek kişiler Türkiye içinde ve dışında elde ettikleri kazanç ve iratlar üzerinden vergi ödemekle yükümlüdürler;

  • Türkiye’de yerleşmiş olanlar
  • Resmi daire ve müesseselere veya merkezi Türkiye’de bulunan teşekkül ve teşebbüslere bağlı olup adı geçen daire, müessese, teşekkül veya teşebbüslerin işleri dolayısıyla yabancı memleketlerde oturan Türk vatandaşları
  • Türkiye’de yerleşme: Aşağıda yazılı kimseler Türkiye’de yerleşmiş sayılır:
  • İkametgahı Türkiye’de bulunanlar.
  • Bir takvim yılı içinde Türkiye’de devamlı olarak 6 aydan fazla oturanlar.
  • Yerleşme sayılmayan haller: Aşağıda yazılı yabancılar Türkiye’de 6 aydan fazla kalsalar bile, Türkiye’de yerleşmiş sayılmazlar:
  • Belli ve geçici görev veya iş için Türkiye’ye gelen iş, ilim ve fen adamları, uzmanlar, memurlar, basın ve yayın muhabirleri veya bunlara benzeyen istirahat veya seyahat maksadıyla gelenler
  • Tutukluluk, hükümlülük veya hastalık gibi elde olmayan sebeplerle Türkiye’de alıkonulmuş veya kalmış olanlar.
  • Türkiye’de yerleşmiş olmayan gerçek kişiler (dar mükellef), sadece Türkiye’de elde ettikleri kazanç ve iratlar üzerinden vergilendirilir.

Gelir Vergisi Nasıl Ödenir?

Artık gelir vergisinin nasıl ödeneceğine değinebiliriz. Gelir vergisi, yılda bir defa verilen Gelir vergisi beyannamesi ile çıkar, yani ne kadar vergi ödeyeceğiniz Gelir vergisi beyannamesi ile hesaplanır. Ödeyeceğiniz vergi gelirinize göre çıkarılır. Herkes gelirine göre vergi öder.  Her yıl şubat ayının 24. gününe kadar  Gelir vergisi beyannamesi verilmelidir. Gelir vergisi  mart ayında ve temmuz ayında olmak üzere 2 eşit taksitte ödenir. Verginizi bankalara veya direk vergi dairesinin vezne bölümünden ödeyebilirsiniz.

İnternet üzerinden 100 TL kazananda var. 10.000 veya daha fazla miktarlarda kazananlarda var. Tabi ki herkes kendi kazancına göre vergi ödeyecek.  Fakat şöyle bir şey var, eğer devlet her kazanç sağlayan kişiden vergi alırsa İnternet üzerinden bir çok kişinin daha doğrusu küçük paralar kazananların iş yapacaklarını sanmıyorum.

Devlet İnsanların Kazançlarını Nasıl Tespit Edecek?

Tabi ki bankalar aracılığı ile tespit edecek.  Devlet, hesabınıza gelen paralar üzerinden anında sizi takibe alabilir. Zaten şöyle bir şey var. Eğer herhangi bir bankada bireysel hesabınız varsa  ve düzenli olarak yüksek miktarlarda  para transferi ( para girişi veya para çıkışı ) oluyorsa, bir kaç defa olduğunda ( Tabi burada paranın miktarı çok önemli ) banka sizi hemen çağırabilir. Paranın size neden geldiğini sorabilir, yüksek miktarlar olduğu zaman banka sizi ticari müşterisi yapmak ister.

Maliye Bakanlığı vatandaşlık numarası ile kişinin bütün banka bilgilerini giriş çıkışlarını görebiliyor. Ayrıca isterse bütün bankalarda hesabınız olsun, yani isterseniz aylık para girişi miktarı fazla görünmesin diye hesabınıza gelen paralar farklı bankalara gelse dahi hesap sizin adınıza olduktan sonra hiç fark etmez, bütün bankalardaki bilgilerinizi giriş ve çıkışları maliye bakanlığı görebiliyor. Yani o yüzden aylık para girişimi farklı bankalara yaparım böylece gelen para az görünür diye düşünenler varsa bu düşüncesinden vazgeçsinler. Çünkü değişen bir şey olmayacak 🙂

Şimdilik herhangi bir şey yok, bakalım zaman neyi gösterecek, nasıl olacak? Gerçekten çok merak ediyorum ama büyük bir ihtimalle bu şekilde olur. İnternet üzerinden kazanç sağlayanlar için belli bir limit olur.

Kaynak : bloggokhantekin

 

internet üzerinden para kazanma vergi ile ilgili görsel sonucu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir