Triger Kayışı ve V Kayışı Hakkında

Triger Kayışı Ne zaman Değiştirilir?

Motorlu taşıtlar için bazı parçalar çok önemlidir. Bu parçaların sürekli kontrol edilmesi, gerektiğinde değişimlerinin yapılması gerekir. Triger kayışı da böyle parçalardan biridir. Motor blogundaki hareketi sağlayan parçalardan biri olan triger kayışı, motorun istenen enerjiye ulaşması ve sağlıklı bir şekilde çalışması için büyük önem taşır.

Araç sahipleri için triger kayışı nedir, triger kayışı ne işe yarar, triger kayışı ne zaman değişir, hangi durumlarda triger kayışını değiştirmeliyim ve triger kayışı kaça değiştirilir gibi sorular önemlidir. Sorularınıza yanıt bulmak üzere keyifli bir usta röportajı gerçekleştirdik.

Triger Kayışı Nedir
Zamanlama kayışı olarak da bilinir ve bir motorlu aracın en önemli parçalarından biridir. Aracın sbobları ile pistonu arasındaki hareketi zamanlayan parçadır.

Triger Kayışının İşlevi Nedir?
Motor bloğunda bulunan krank milinin hareketini hareketini egzantrik mile ulaştırır. Aslında bir enerji iletimini yapar. Bunu yaparken de zamanlamayı sağlar.

Triger Kayışı Ne Zaman Değiştirilir?
Dişli bir kayış olan triger kayışının ne zaman değişeceği sorusuna kesin bir yanıt vermek güçtür. Zira, triger kayışı değişim zamanları bir araçtan diğerine değişir. Ayrıa aracın kullanım biçimi de triger kayışı ömrü konusunda etkili olabilir. Ancak ortalama rakam vermek gerekirse 60 bin km ile 100bin km arasında triger kayışı değişimi yapılır.

Otomatik alternatif metin yok.

ayraç png ile ilgili görsel sonucu

V Kayışı Nedir Ne İşe Yarar ?

Aracın sağlıklı bir şekilde çalışması için çok önemli bir parça olan V kayışını ustasına sorduk!

V kayışı nedir ve koparsa ne olur sorusu, tüm araç sahiplerinin merak ettiği konular arasında yer alır. Biz de V kayışı hakkında merak edilenleri ustasına sorduk!

V kayışı, motor kasnağında devir daimde parçasında ve şarj dinamosuna bağlı olan bir parçadır.

V Kayşı Kontrolü Nasıl Yapılır?
V kayışı kontrolü oto servislerde yapılır. Burada önce kayışın son kullanmak tarihi incelenir. Çünkü kayışın sağlamlığı bu tarihle yakında ilgilidir. Servislerdeki V kayışı kontrollerinde ayrıca V kayışında deformasyon olup olmadığına da bakılır.

V Kayışı Neden Bozulur?
V kayışı için bozulmak teriminden çok yıpranma ve yıpranma sonucu işlevini yapamama durumu söz konusudur. V kayışı araçta açık bir alanda bulunur. Bu da onun toz, hava ile oksitlenme ve aşınma süresini kısaltır.

V Kayışı Bakımı Yapılmazsa Ne Olur?
V kayışı bakımı yapılmaz ve aşınan kayış değiştirilmezse kopar. Kayışın kopması devir daim su pompasının devrinin durmasına neden olur. Böylece su ile elektrik elde eden şarj dinamosu da işlevsiz kalır. Bu durumda araç bir süre, akünün şarjında bulununan enerjiyle çalışsa da akünün elektriği biter bitmez olduğu yerde kalır. Belirtmek gerekir ki, akü şarjı kısa sürede biter.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir